যোৱা বছৰৰ শেষৰ ফালে গুজৰাটৰ প্ৰাক্তন ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী আৰু মোডীৰ ঘনিষ্ঠ বিশ্বাসী প্ৰফুল খোদা পেটেলক প্ৰশাসক হিচাপে নিযুক্তি দিয়াৰ পিছৰে পৰা লাক্ষাদ্বীপ অস্থিৰ হৈ আছে।
প্ৰশাসনৰ দ্বাৰা প্ৰৱৰ্তন কৰা নতুন আইন সংস্কাৰৰ বিৰুদ্ধে দ্বীপ আৰু মূল ভূখণ্ডত প্ৰতিবাদ চলি আছে।
লাক্ষাদ্বীপত প্ৰকৃততে কি ঘটিছে? ইয়াত পইণ্টবোৰ দিয়া হৈছে।

  1. শক্তিৰ কেন্দ্ৰীকৰণ
    স্থানীয় সংস্থাবোৰৰ কৰ্তৃত্ব সীমিত কৰা হয় আৰু তেওঁলোকৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষমতা কাঢ়ি লোৱা হয়। শিক্ষা, স্বাস্থ্য, কৃষি, মীন পালন, আৰু পশু সুৰক্ষা এতিয়া পোনপটীয়াকৈ প্ৰশাসকৰ অধীনত থাকিব।
  2. গুণ্ডা আইন ৰূপায়ণ
    যেতিয়া লাক্ষাদ্বীপত দেশত অপৰাধৰ হাৰ আটাইতকৈ কম হয় (আৰু খালী কাৰাগাৰ), প্ৰশাসনে এক নতুন আইন আগবঢ়ায়। মানুহে বিশ্বাস কৰে যে এইটো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ নীতিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰা সকলক লক্ষ্য কৰি লোৱা।
  3. এছ.ও.পি.-ৰ পৰিৱৰ্তন
    লাক্ষাদ্বীপত ২০২০ চনৰ কোভিডৰ ঘটনা শূন্য আছিল। নতুন প্ৰশাসনে এছ.ও.পি. সলনি কৰিছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা কোভিডৰ ঘটনাবোৰ আকাশচুম্বী হৈছে। এতিয়া, মুঠ 6,418 টা ইতিবাচক ঘটনা, 22জনৰ মৃত্যু।
  4. মাছমৰীয়াৰ আশ্ৰয়স্থল বিনষ্ট কৰা
    যি ঠাইত মাছ ধৰা হৈছে উপাৰ্জনৰ মুখ্য উৎস, প্ৰশাসনে উপকূলৰক্ষী বাহিনী আইনৰ উদ্ধৃতি দি মাছমৰীয়াসকলে তেওঁলোকৰ জাল আৰু সঁজুলি সংৰক্ষণ ৰখাৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা অস্থায়ী শ্বেডবোৰ ভাঙি পেলাইছে। ইয়াৰে বহুতো শেড কোনো জাননী অবিহনে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ভাঙি পেলোৱা হৈছিল। মন কৰিবলগীয়া যে এই সকলোবোৰ শ্বেড কেইবা দশক ধৰি তাত আছিল আৰু পূৰ্বৰ প্ৰশাসনৰ অনুমতিত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।
  5. চিএএ/এনআৰচি বিৰোধী প্ৰতিবাদকাৰীক গ্ৰেপ্তাৰ
    আগতে চিএএ/এন আৰ চিৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰা লোকসকলক এতিয়া গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। যিসকল লোকে আগতে চিএএ/এনআৰচি বিৰোধী বোৰ্ড নিৰ্মাণ কৰিছিল তেওঁলোকক উঠাই লোৱা হৈছে আৰু অভিযুক্ত কৰা হৈছে।
  6. গোমাংস নিষিদ্ধ
    বিদ্যালয়ৰ খাদ্য মেনুৰ পৰা আমিষ সামগ্ৰী আঁতৰোৱা হৈছে। মনত ৰাখিব, লাক্ষাদ্বীপৰ জনসংখ্যাৰ 99% মুছলমান।
    গৰু হত্যা আৰু পৰিবহন আৰু গোমাংসসামগ্ৰীৰ ব্যৱসায়ক অপৰাধ হিচাপে গণ্য কৰা এটা নতুন নিয়ম। আনকি আন জন্তু বধ কৰাৰ বাবেও আগতীয়া অনুমতিৰ প্ৰয়োজন হ’ব। গুজৰাটৰ ডায়েৰী সামগ্ৰীবোৰে স্থানীয় উৎপাদনক ‘সলনি’ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে।
  7. নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰাত নিষেধাজ্ঞা
    ২ জনতকৈ অধিক শিশু থকা লোকসকলে স্থানীয় সংস্থাৰ নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিব নোৱাৰিব। 2 জনতকৈ অধিক শিশু থকা পঞ্চায়ত সদস্যসকলক অযোগ্য/নিষিদ্ধ কৰাৰ বাবে এক নতুন খচৰা আইন প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছে।
  8. স্থানীয় কৰ্মচাৰীসকলক বৰ্খাস্ত কৰা হৈছে
    চৰকাৰী কাৰ্যালয়ৰ দ্বাৰা নিযুক্ত শ শ ঠিকা আৰু নৈমিত্তিক শ্ৰমিকক বাতিল কৰা হৈছে। মধ্যাহ্ন ভোজন কৰ্মী, শাৰীৰিক শিক্ষা শিক্ষকসকলক আঁতৰোৱা হয় আৰু 38 টা অংগনৱাড়ী বন্ধ কৰা হয়। পৰ্যটন খণ্ডৰ ১৯০ জন শ্ৰমিকে চাকৰি হেৰুৱালে।
  9. ‘কেৰালা’ৰ লগত সম্পৰ্ক কৰ্তন কৰা
    কেৰালাৰ বেইপুৰ বন্দৰৰ মাজেৰে মালপৰিবহন সীমিত। ইয়াক ৰাজ্যখনৰ সৈতে পৰম্পৰাগত সম্পৰ্ক কৰ্তন কৰাৰ পদক্ষেপ হিচাপে ব্যাপকভাৱে চোৱা হয়।
  10. পৰ্যটনৰ নামত সুৰা
    এতিয়ালৈকে লাক্ষাদ্বীপত সুৰা নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল। এতিয়া, পৰ্যটনৰ নামত সেই নিষেধাজ্ঞাবোৰ কাঢ়ি লোৱা হৈছে।
  11. কম যান-বাহন থকা স্বত্বেও পথ সম্প্ৰসাৰিত কৰা
    প্ৰশাসনে ৰাস্তাবোৰ বহল কৰাৰ সৈতে আগবাঢ়ি ছে, এনেদৰে যাতে বহুতো ঘৰ আৰু অট্টালিকা ভাঙিব লাগিব। সৰু ভৌগোলিক সীমাৰ বাবে দ্বীপটোত কেৱল খুব কম বাহন আছে।
  12. বৃহৎ পৰিমাণৰ বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে পথ প্ৰশস্ত কৰা
    প্ৰশাসনে বৃহৎ পৰিমাণৰ ব্যক্তিগত পৰ্যটন উদ্যোগৰ প্ৰচাৰ কৰিব বিচাৰে। এই পদক্ষেপে স্থানীয় পৰ্যটন খণ্ডক স্থানচ্যুত কৰিব।
    বিৰোধী দল আৰু চেলিব্ৰিটিসকলে সৰ্বসন্মতিক্ৰমে প্ৰশাসনৰ বেয়া চিন্তা-ধাৰাৰ সিদ্ধান্ত আৰু সংস্কাৰৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছে
    আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক প্ৰশাসকক ঘূৰাই মাতিবলৈ কৈছে।
Show CommentsClose Comments

1 Comment

  • Naam main Kia rakkha hain
    Posted May 24, 2021 at 3:14 pm 0Likes

    Beef is prohibited and alcohol is allowed. Wahhh what a rule. Surely these are made by highly qualified and experienced people, may be belongs to Andha Bakth

Leave a comment

en_USEnglish