লিখক: হৰ্ষ মেণ্ডাৰ
অনুবাদক: হাশিদুল ইছলাম


আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ কাহিনীয়ে দেখুৱাইছে যে ভাৰতীয় গণতন্ত্ৰৰ ত্ৰুটিথকাস্বত্বেও, প্ৰান্তীয় গোটৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ বাবে নিৰ্বাচিত হোৱাটো এতিয়াও সম্ভৱ।
আশ্ৰাফুল হুছেইনে অল ইণ্ডিয়া ইউনাইটেড ডেমক্ৰেটিক ফ্ৰণ্টৰ টিকটত চেঙ্গা সমষ্টিৰ পৰা অসম বিধানসভা নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰিছে শেহতীয়া ৰাজ্যিক নিৰ্বাচনবোৰত, তেওঁলোকৰ অন্ধ ধূলি আৰু ব্যস্ততাৰ মাজত, নিৰ্বাচনী মঞ্চৰ উচ্চ-প্ৰশংসিত মেলোড্ৰামা আৰু আচৰণ, বিষাক্ত বিভাজনৰ নিন্দনীয় অভিযান্ত্ৰিকতা, তীক্ষ্ণ ভাষণ, কোভিড-19 মহামাৰীৰ প্ৰতিটো সুৰক্ষা নিয়ম অমান্য কৰি ভিৰ কৰা ভিৰ আৰু ডাঙৰ অবৈধ ধনৰ মুকলি অশালীন খেল, এটা সুন্দৰ কাহিনী আশাৰে ওলাই আহে।
এই কাহিনীটোৱে প্ৰমাণ কৰে যে ভাৰতীয় গণতন্ত্ৰৰ ত্ৰুটিথকা স্বত্বেও, এজন যুৱক-যুৱতীয়ে কেৱল আদৰ্শবাদ আৰু সংবিধানেৰে সজ্জিত খালী পকেটেৰে নিৰ্বাচনত যুঁজ দিয়া আৰু নিৰ্ণায়কভাৱে জয় লাভ কৰাটো এতিয়াও সম্ভৱ, য’ত আপোনাৰ একমাত্ৰ মূলধন হৈছে নিজৰ লোকৰ নিস্বাৰ্থ সেৱাৰ পৰা অৰ্জন কৰা বিশ্বাস। এয়া আশ্ৰাফুল হুছেইনৰ কাহিনী
27 বছৰ বয়সত, এই অক্লান্ত অধিকাৰ কৰ্মী, সাংবাদিক আৰু কবি হৈছে 2021 চনৰ অসম বিধানসভালৈ নিৰ্বাচিত হোৱা আটাইতকৈ কম বয়সীয়া বিধায়ক। তেওঁ অল ইণ্ডিয়া ইউনাইটেড ডেমক্ৰেটিক ফ্ৰণ্টৰ টিকটত নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। তেওঁৰ সমষ্টি হৈছে চেঙ্গা, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বেদনাদায়ক সুন্দৰ কিন্তু পাৰিপাৰ্শ্বিকভাৱে তীব্ৰভাৱে ভঙ্গুৰ আৰু দৰিদ্ৰ নদীদ্বীপ। কিছুমান দ্বীপ প্ৰতি টো বাৰিষাত ধুই যোৱাটো অস্বাভাৱিক নহয়। তেওঁ তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ পৰা আসনখনৰ উত্তৰাধিকাৰী হোৱা নাছিল যিদৰে বেছিভাগ যুবক ৰাজনীতিবিদ সকলৰ সৈতে সচৰাচৰ হয়।

নাগৰিকত্ব সংকট আৰু সক্ৰিয়তা
মই ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পাৰত থকা হৰিপুৰ গাঁৱত থকা তেওঁৰ সাধাৰণ ঘৰলৈ গৈছিলো। প্ৰত্যেক মাহে তেওঁ ঘৰলৈ সামান্য ধন আনিব, কিন্তু তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁলোকৰ পুত্ৰই তেওঁলোকৰ লোকসকলক আগবঢ়োৱা সেৱাৰ বাবে গৌৰৱান্বিত আছিল।
তেওঁ গাঁৱলীয়া সকলক ভৰপূৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ কামত সহায় কৰিছে য’ত ভাৰতৰ দৰিদ্ৰ আৰু দুৰ্বল আখৰযুক্ত লোকসকলৰ মাজৰ লাখ লাখ লোকে অফিচাৰ ৰ আগত পুৰণি নথিপত্ৰৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ পাৰিবাৰিক গছ প্ৰমাণ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল।আশ্ৰাফুলৰ পিতৃ-মাতৃয়ে তেওঁ অৰ্জন কৰা মৰম, তেওঁ সহায় কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা বহু হাজাৰ লোকৰ বাবে আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে তেওঁলোকৰ বিশ্বাসৰ বাবে গৌৰৱান্বিত আছিল।
মই এঋআশ্ৰাফুলক বহু বছৰ ধৰি চিনি পাওঁ, আৰু তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ দৰে তেওঁৰ ওপৰত একেই গৌৰৱ ভাগ বতৰা কৰোঁ। তেওঁ তেওঁৰ স্থানীয় গাওঁ বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল আৰু তাৰ পিছত চেণ্ট্ৰেল ইনষ্টিটিউট অৱ প্লাষ্টিকইঞ্জিন এণ্ড টেকন’লজীত অভিযান্ত্ৰিক বিদ্যাত স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। অলপ সময়ৰ ভিতৰতে তেওঁ পুনেত ভাল বেতনৰ কৰ্পোৰেট চাকৰিএটাত যোগদান কৰিছিল। অৱশ্যে, অসমত অশান্ত নাগৰিকত্ব সংকটে তেওঁক তেওঁৰ জীৱনৰ গতিপথ সলনি কৰি নিজৰ লোকসকলৰ ওচৰলৈ ঘূৰি যাবলৈ বাধ্য কৰিছিল।
তেওঁ ঘৰলৈ উভতি আহিছিল আৰু প্ৰথমে এজন ফ্ৰিলান্স সাংবাদিক হিচাপে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু যিসকল লোকৰ নাগৰিকত্ব চৰকাৰে যথেচ্ছ আৰু অন্যায়ভাৱে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল তেওঁলোকৰ বেদনা আৰু কষ্টৰ কাহিনী লিখিবলৈও ধৰে। তেতিয়াই মই তেওঁক চিনি পাইছিলো। ২০১৪ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ ঠিক আগতে, বাক্সা জিলাৰ এটা দূৰৱৰ্তী দ্বীপৰ এখন বনগাওঁ বড়ো উগ্ৰপন্থীয়ে প্ৰায় ৪০ গৰাকী মহিলা আৰু শিশুক নিৰ্দয়ভাৱে গুলীয়াই হত্যা কৰাৰ ফলত বিধ্বস্ত হৈছিল।
মই এটা তথ্য অনুসন্ধান গোটৰ অংশ হিচাপে গাওঁখনলৈ গৈছিলো। গণহত্যাৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা লোকসকলৰ, বিশেষকৈ শিশুসকলৰ দুখ-কষ্টত বিধ্বস্ত হৈ মই যুৱক-যুৱতীসকলক আৰোগ্য, সম্প্ৰীতি আৰু ন্যায়ৰ বাবে স্বেচ্ছাসেৱী হ’বলৈ আৰু তেওঁলোকৰ কাহিনীৰ সত্যতা লিপিবদ্ধ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিলো। আশ্ৰাফুল স্বেচ্ছাসেৱী হোৱা সকলৰ মাজৰ এজন আছিল, এজন সাংবাদিক হিচাপে যিয়ে নিৰ্ভয়ে গণহত্যাৰ কাহিনী প্ৰকাশ কৰিছিল।
2017 চনৰ শৰৎ কালত, মই লিঞ্চিং আৰু ঘৃণাহিংসাৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা লোকসকলৰ ঘৰলৈ সমগ্ৰ দেশজুৰি যাত্ৰাৰ বাবে আহ্বান জনাইছিলোআমি ইয়াক কাৰৱান ই মহব্বত বা প্ৰেমৰ কাৰাভান বুলি কৈছিলো। ঘৃণাৰ দ্বাৰা পীড়িত প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ ঘৰলৈ, কাৰৱানে আমি যিসকল নিষ্ঠুৰভাৱে শোকসন্তপ্ত হৈছিলো, বন্ধু আৰু প্ৰিয়জন হিচাপে তেওঁলোকৰ ঘৰলৈ গৈছিলোঁ।
আমি প্ৰতিটো পীড়িত পৰিয়ালক আশ্বাস দিছিলো যে ভাৰতত এনে বহুতো লোক আছে যিয়ে তীব্ৰ ভাৱে যত্ন লয়, যি তেওঁলোকৰ সৈতে কষ্ট ভোগ কৰে। আমাৰ দেশখন যি হৈ পৰিছে তাৰ বাবে আমি তেওঁলোকৰ ক্ষমা বিচাৰিছিলো। আমি প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিলো যে ন্যায়ৰ বাবে তেওঁলোকৰ যুঁজত আৰু তেওঁলোকে ভঙা জীৱন পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাৰ লগে লগে আমি তেওঁলোকৰ সৈতে স্থিৰভাৱে থিয় দিম।আৰু আমি তেওঁলোকৰ কাহিনী ক’ম, ইয়াক মৰিবলৈ নিদিম। কাৰৱানে তিনি বছৰধৰি যাত্ৰা অব্যাহত ৰাখিছিল, ঠিক কোভিড-19 লকডাউনলৈকে। কাৰৱানৰ প্ৰথম যাত্ৰা ২০১৭ চনত অসমত আৰম্ভ হৈছিল, নগাঁৱৰ এখন গাঁৱত য’ত দুজন ডেকা ল’ৰাক অতি নিষ্ঠুৰতাৰে হত্যা কৰা হৈছিল, জনতাই তেওঁলোকক গৰু হত্যাৰ অভিযোগ তুলিছিল। আশ্ৰাফুলে এই প্ৰথম যাত্ৰাত যোগদান কৰিছিল আৰু আমাৰ সৈতে ঝাৰখণ্ড, দিল্লী, মেৱাট, পশ্চিম উত্তৰ প্ৰদেশ, ৰাজস্থান, গুজৰাট আৰু উপকূলীয় কৰ্ণাটকলৈ গৈছিল। তেওঁ ইয়াৰ পৰা অবিচ্ছেদ্য হৈ পৰিছিল।
কাৰৱানৰ কামত শীঘ্ৰেই অসমৰ পৰিয়ালবোৰক তেওঁলোকৰ জটিল আৰু ভয় খোৱা আমোলাতন্ত্ৰৰ সৈতে মীমাংসা কৰিবলৈ সহায় কৰাতো
অন্তৰ্ভুক্ত হৈছিল, কিয়নো তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ পাৰিবাৰিক মূল প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোক ভাৰতীয় নাগৰিক বুলি প্ৰমাণ কৰিবলৈ দশকপুৰণি নথিপত্ৰ সংগ্ৰহ কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰিছিল। আশ্ৰাফুল এই প্ৰক্ৰিয়াটোৰ অন্যতম নেতা আছিল।
আমি স্থানীয় স্বেচ্ছাসেৱকসকলৰ জৰিয়তে কাম কৰিছিলো যাক আমি সম্বিধন সাথিচ বা সংবিধানৰ বন্ধু বুলি কৈছিলো। ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী প্ৰক্ৰিয়াৰ বছৰবোৰত, তেওঁ আৰু তেওঁৰ সম্বিধান সাথিসকলে দূৰৱৰ্তী আৰু ক্ষণস্থায়ী নদী দ্বীপত বাস কৰা আৰু নদীৰ পাৰ খহি যোৱা, লোকসকলক বিস্মিত, ভয়াতুৰ, দুৰ্বল আখৰযুক্ত লোকসকলক সমৰ্থন কৰিছিল।
এই বছৰবোৰত, এই কামৰ সময়ত, তেওঁ তেওঁৰ লোকসকলৰ বিশ্বাস জিকিছিল। তেওঁলোকে অতীতত বিষয়াসকলক উৎকোচ দিবলৈ আৰু নিশাৰ উকীলৰ দ্বাৰা উৰা মাৰিবলৈ তেওঁলোকৰ সকলো সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিছিল যিতেওঁলোকৰ মাচুল লৈ অদৃশ্য হৈছিল আৰু পুনৰ কেতিয়াও ঘূৰি অহা নাছিল। ইয়াত সতেজ মুখৰ যুৱক-যুৱতীৰ এটা দল আছিল যিয়ে তেওঁলোকৰ পৰা কোনো ধন লোৱা নাছিল, যিয়ে তেওঁলোকক সন্মানৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিছিল, তেওঁলোকক প্ৰপত্ৰ পূৰণ কৰাত সহায় কৰিছিল আৰু অভ্যৰ্থনা নকৰা আৰু অস্বচ্ছ অফিচিয়েলডমৰ গোলকধাৰাৰ সৈতে বুজাবুজি কৰাত সহায় কৰিছিল, আৰু তেওঁলোকক পুত্ৰ আৰু কন্যাৰ দৰে যত্ন আৰু সন্মানৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

কবিতাৰ প্ৰতিবাদ
এই বছৰবোৰত, অসমত প্ৰতিবাদী কবিতাৰ আন্দোলন আৰম্ভ হৈছিল যিয়ে সমগ্ৰ ৰাজ্যক জোকাৰি গৈছিল। বাংলা বংশোদ্ভূত অসমীসকলক মিয়া বুলি কোৱা হয়। প্ৰতিবাদী কবিসকলে গৌৰৱেৰে এই উৎপীড়নৰ দাবী কৰিছিল আৰু নিজকে মিয়া কবি বুলি কৈছিল। মিয়া কবিসকলৰ ভিতৰত বিশিষ্ট আছিল আশ্ৰাফুল হুছেইন।
সমগ্ৰ অসমৰ ৰাজনৈতিক নেতা, বুদ্ধিজীৱী, লেখকসকলে মিয়া কবিতাক অসমক অপমান কৰা বুলি গৰিহণা দিছিল, যিটো অসমবাসীৰ বিৰুদ্ধে দেশদ্ৰোহী কাৰ্য। আৰক্ষীয়ে মিয়া কবিসকলৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধ পঞ্জীয়ন কৰিছিল। অপৰাধী হিচাপে আৰক্ষীৰ ৰেকৰ্ডত তালিকাভুক্ত সকলৰ ভিতৰত আছিল আশ্ৰাফুল।
উদাহৰণ স্বৰূপে, তেওঁ খঙত লিখিছিল:
I stand in the witness box and look at your face;
Are you the symbol of justice?
I shut my eyes and give you everything,
My birth certificate, records of my childhood, youth,
Senility, riots, Quit India, ‘83, Basbari.
You turn my worn-out moth-eaten papers,
Your stamp goes thump, thump, thump,
Your pen draws a long line,
The sounds fall on my ears,
But my eyes are shut.
My heart trembles.
I open my eyes and my hands,
Are in the hands of salaried gunslingers.
I am taken to my cell.
My days pass in fear and uncertainty,
Like a common criminal,
Lost to dignity, lost to justice.
Who I am is my crime,
What I am is what I look like,
And my crime of language is what makes me stateless.
Translation=
মই সাক্ষীৰ বাকচত থিয় হৈ আপোনাৰ মুখলৈ চাওঁ;
আপুনি ন্যায়ৰ প্ৰতীক নেকি?
মই চকু বন্ধ কৰি তোমাক সকলো দিওঁ,
মোৰ জন্মৰ প্ৰমাণপত্ৰ, মোৰ শৈশৱ, যৌৱনৰ ৰেকৰ্ড,
সেনলিটি, দাঙ্গা, ভাৰত ত্যাগ, ’83, বাসবাৰী।
আপুনি মোৰ জীৰ্ণ পতংগ খোৱা কাগজবোৰ ঘূৰাই দিয়ক,
আপোনাৰ মোহৰটো আঘাত, আঘাত, আঘাত,
আপোনাৰ কলমে এটা দীঘল ৰেখা আঁকিছে,
শব্দবোৰ মোৰ কাণত পৰে,
কিন্তু মোৰ চকু বন্ধ হৈ আছে।
মই মোৰ চকু আৰু হাত খুলিছো,
বেতনভোগী গানস্লিংগাৰৰ হাতত আছে।
মোক মোৰ চেললৈ লৈ যোৱা হৈছে।
মোৰ দিনবোৰ ভয় আৰু অনিশ্চয়তাত পাৰ হৈ যায়,
এজন সাধাৰণ অপৰাধীৰ দৰে,
মৰ্যাদাৰ হাতত হেৰুৱাই, ন্যায়ৰ হাতত পৰাজিত হ’ল।
মই কোন সেয়া মোৰ অপৰাধ,
মই যি আছোঁ সেয়াই মই দেখিবলৈ,
আৰু মোৰ ভাষাৰ অপৰাধই মোক ৰাজ্যহীন কৰি তোলে।

নিৰ্বাচনী যুঁজ
তেওঁৰ বহুক্ষেত্ৰত এক অসাধাৰণ নিৰ্বাচনী বিজয় আছিল। যেতিয়া তেওঁক অল ইণ্ডিয়া ইউনাইটেড ডেমক্ৰেটিক ফ্ৰণ্টে টিকট দিছিল, তেতিয়া তেওঁৰ বেংকত মাত্ৰ 1,074 টকাৰ সম্পত্তি আছিল। তেওঁক কেৱল বিজেপি মিত্ৰজোঁটৰ প্ৰাৰ্থীয়েই নহয়, এআইইউডিএফৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰি নিৰ্বাচনত যুঁজি থকা কংগ্ৰেছৰ প্ৰাৰ্থীয়েও বিৰোধিতা কৰিছিল।
কংগ্ৰেছে ইয়াক “বন্ধুত্বপূৰ্ণ যুঁজ” বুলি বৰ্ণনা কৰিছে, ইয়াৰ অৰ্থ যিয়েই নহওঁক। তেওঁৰ বিৰোধীসকল আছিল প্ৰবীণ ৰাজনীতিবিদ, ধনী, যুদ্ধত নিয়োজিত কৰাৰ বাবে বিশাল সম্পদ। আশ্ৰাফুল সাহসী নাছিল। তেওঁৰ সমষ্টিৰ দৰিদ্ৰ গাওঁবাসীসকলে তেওঁৰ নিৰ্বাচনৰ বাবে ধন সংগ্ৰহ কৰিছিল। বহু ঠাইত, তেওঁলোকে তেওঁৰ পুঁজিত অৰিহণা যোগাবলৈ তেওঁলোকৰ কণী আৰু পশুধন বিক্ৰী কৰিছিল। তেওঁ শেষত ৫০,০০০ তকৈও অধিক ভোটত জয়ী হৈছিল। তেওঁৰ দুজন জ্যেষ্ঠ বিৰোধীয়ে তেওঁলোকৰ মাজত মাত্ৰ ২০,০০০ ভোট হে লাভ কৰিছিল।
তেওঁৰ নিৰ্বাচনৰ পিছত মই তেওঁৰ সৈতে কথা পাতিছিলো। মই তেওঁৰ সৈতে আন অধিকাৰ কৰ্মীসকলৰ বিষয়ে কথা পাতিছিলো যিসকলক মানুহে ব্যাপকভাৱে ভাল পাইছিল আৰু সন্মান কৰিছিল, যেনে মেধা পাটকাৰ আৰু ইৰোম শৰ্মিলা। কিন্তু তেওঁলোকে কেতিয়াও নিৰ্বাচন জিকিব নোৱাৰিলে। তেওঁ কেনেকৈ বেলেগ আছিল? আমি তাকে ,সুধিলো।
তেওঁ উত্তৰ দিছিল, “মোৰ বিৰোধীসকলে এই নিৰ্বাচনক ধন শক্তিৰ বজাৰলৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছিল।” “মই মোৰ লোকসকলক কৈছিলো যে যদি মই মোক ভোট দিবলৈ উৎকোচ হিচাপে আজি আপোনাৰ ওপৰত ধন নিক্ষেপ কৰোঁ, তেন্তে কাইলৈ মই আপোনাক মোৰ উৎকোচ ঘূৰাই পাবলৈ দুৰ্নীতিত লিপ্ত হ’ব লাগিব। সেয়েহে,মই তোমাক টকা নিদিওঁ।”
“মই তেওঁলোকক আশ্বাস দিছিলো যে তাৰ পৰিৱৰ্তে, মই আপোনাৰ বাবে কাম কৰিম,” তেওঁ কয়। “মই আপোনাৰ বাবে উচ্চ স্বৰত আৰু যুক্তিসঙ্গতভাৱে মাত মাতিম। মই সকলো সময়তে আপোনাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰি থাকিম। মই মোৰ সকলো কাৰ্যকলাপৰ বাবে আপোনাৰ ওচৰত দায়বদ্ধ হ’ম। সেয়েহে মানুহে মোক ভোট দিছে।
তেওঁ কয়, “সাংবাদিক আৰু সমাজকৰ্মী হিচাপে মোৰ কামৰ বাবে মানুহে মোক চিনি পাইছিল।” “মই তেওঁলোকৰ প্ৰত্যেকৰ সৈতে সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিছিলো। মই তেওঁলোকৰ ক্ষুদ্ৰ সমস্যাবোৰৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ সৈতে কথা পাতিছো আৰু সেইবোৰ সমাধান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিলোঁ। মই মোৰ সমষ্টিৰ প্ৰতিজন গাওঁবাসীক চিনাক্ত কৰিব পাৰো। গাওঁ অঞ্চলত এক লাখতকৈও অধিক পৰিয়াল আছে, মই প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ লোকক জানো।
মই তেওঁক সুধিছিলো যে তেওঁ ভাৰতত আজিৰ ৰাজনীতিৰ “বাস্তৱতা”ত পিছলি যাব আৰু মৌলিক আপোচ কৰিব বুলি ভয় কৰিছিল নেকি। তেওঁ এজন কৰ্মী, সাংবাদিক, কবি আছিল। তেওঁ নিজৰ কণ্ঠস্বৰ স্পষ্ট আৰু সৎ ৰাখিবলৈ কি কৰিব? তেওঁ উত্তৰ দিছিল – “মই নিৰ্বাচিত হোৱা নাছিলোঁ, জনসাধাৰণেই কৰিছিল”।
“মোৰ এতিয়া ক্ষমতা আছে, এজন বিৰোধী নেতা হিচাপে, তেওঁ কয়।” কিন্তু মই মনত ৰাখিব লাগিব যে এই শক্তি সদায় মানুহৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে, মোৰ বাবে নহয়। চিন্তা নকৰিব, মই বিক্ৰী নহ’ম। মই মোৰ দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ বাবে ৰাজনীতিত আছোঁ, তেওঁলোকৰ সংগ্ৰামত শক্তি যোগ দিবলৈ। মই কেতিয়াও মোৰ মানুহৰ বিশ্বাসৰ সৈতে বিশ্বাসঘাতকতা নকৰো”।
তেওঁ মোৰ সৈতে বিজেপিৰ বাবে তেওঁৰ লোকসকলৰ মাজত বাঢ়ি অহা ভয়ৰ বিষয়ে কথা পাতিছিল – বাঙালী বংশোদ্ভূত অসমীয়া মুছলমান, মিয়া । নিৰ্বাচনত তেওঁলোক ক ক্ষমতালৈ ঘূৰি অহাৰ পিছত এইটো যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে। তেওঁলোকে মুকলিকৈ ঘোষণা কৰিছিল যে যদি তেওঁলোকক পুনৰ ক্ষমতালৈ ঘূৰাই দিয়া হয়, তেন্তে তেওঁলোকে অসমত এন আৰ চি পুনৰ খুলিব কিয়নো তেওঁলোক ফলাফলত অসন্তুষ্ট আছিল।
“এতিয়া চাওক, বিজেপিয়ে কেনে ধৰণৰ এন আৰ চি সৃষ্টি কৰাৰ কথা ভাবি আছে?” তেওঁ কয়। “এই এন আৰ চি কেৱল এক পক্ষপাতদুষ্ট এন আৰ চি হ’ব, যাক মুছলমানসকলক আটক বা বহিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে, মুছলমানসকলক পৃথক আৰু ভয় খোৱাৰ বাবে, তেওঁলোকক শোষণ কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰা হ’ব। তেওঁলোকে এই দেশৰ সন্তানক বিদেশী কৰি তুলিব। আগন্তুক ভৱিষ্যতে মোৰ মানুহে এইটোৱেই ডাঙৰ বিপদৰ সন্মুখীন হ’ব”।
মই তেওঁৰ এটা কবিতাৰ গভীৰ শব্দবোৰ মনত পেলাইছিলো:
Brother, I am a man from the chars [the river islands]
On the Brahmaputra among kohua, jhau-ikra;
In the shade of nal-khagori is my jute-stick house.
People call me a choruwa, bhatiya, immigrant shaykh,
Neo-Asomiya, Mymensinghia,
Suspected Bangladeshi, non-aboriginal,
Bangladeshi and what-not.
And though I was born in Assam and pride in
Calling myself an Assamese
The language does not slide down my tongue
My father wears a blue-checked lungi
My mother wears a saree
My sister wears mekhela or churidar
And me, brother, I wear jeans pants.
My father wears on his chin a handful of beard
A topi on his head, a string of beads on his hand, a jute bag on his shoulders
But because he wears on his jaw broken Assamese,
He walks from work to the police station
Sometimes as a Bangladeshi, sometimes as a fundamentalist.
The big men say chacha-chacha and help him out of the lock-up.
The next day he is off to work again
To repay the hefty bribe.
অনুবাদ>
ভাই, মই চৰৰ [নদীদ্বীপৰ] এজন মানুহ
কোহুয়াৰ মাজত ব্ৰহ্মপুত্ৰত, ঝাউ-ইক্ৰা;
নল-খাগোৰীৰ ছাঁত মোৰ পাট-লাঠিৰ ঘৰ।
মানুহে মোক চৰিয়া, ভাটিয়া, আদিবাসী ছেইখ বুলি কয়,
নৱ-আছোমিয়া, মইমেনসিঙিয়া,
সন্দেহযুক্ত বাংলাদেশী, অ-আদিবাসী,
বাংলাদেশী আৰু‌কি‌ নকয়।
আৰু যদিও মই অসমত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিলো আৰু গৌৰৱ কৰিছিলো
নিজকে এজন অসমী বুলি কোৱা
ভাষাটো মোৰ জিভাৰ তললৈ পিছলি নাযায়
মোৰ দেউতাই নীলা দাৰি থকা লুঙ্গি পিন্ধে
মোৰ মায়ে শাৰী পিন্ধে
মোৰ ভনীয়েকে মেখেলা বা চুৰিদাৰ পিন্ধে
আৰু মই, ভাই, জিন্স পেণ্ট পিন্ধো।
মোৰ দেউতাই তেওঁৰ থুঁতৰিত এমুঠি দাড়ি ৰাখে
তাৰ মূৰত এটা টুপী, হাতত মণিৰ শাৰী, কান্ধত এটা পাটৰ মোনা
কিন্তু যিহেতু তেওঁ তেওঁৰ কঁকাল ভঙা অসমী পিন্ধে,
তেওঁ কামৰ পৰা আৰক্ষী চকীলৈ খোজ কাঢ়ে
কেতিয়াবা বাংলাদেশী হিচাপে, কেতিয়াবা মৌলবাদী হিচাপে।
ডাঙৰ মানুহবোৰে চাচা-চাচা কয় আৰু তেওঁক লক-আপৰ পৰা বাহিৰ কৰাত সহায় কৰে।
পিছদিনা তেওঁ পুনৰ কামলৈ ওলাই আহে
মোটা ঘোচ পৰিশোধ কৰি।
তেওঁ লগতে কয়, মই জানো যে আমি বহুদূৰ আগবাঢ়িব লাগিব। তেওঁ আমি একেলগে যি শিকিছিলোঁ তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি কয় যে আমি আমাৰ ঘৃণাৰ প্ৰতিকূলতাৰ বিৰুদ্ধে প্ৰেম আৰু সংবিধানৰ সৈতে বিভাজনৰ প্ৰতিটো যুঁজৰ কাষ চাপিব লাগিব।
“মই সংবিধান অনুসৰি কথা পাতিম আৰু কাম কৰিম,” তেওঁ কয়। “যেতিয়া আমি সংবিধানক বজাই ৰাখোঁ, তেতিয়া আমি ভ্ৰাতৃত্ব বা ভগ্নীত্বৰ ভেটিত নিৰ্মিত এখন দেশৰ মহান ভৱিষ্যতৰ সপোন দেখিবলৈ পাওঁ।

হৰ্ষ মেণ্ডাৰ এজন মানৱ অধিকাৰ আৰু শান্তি কৰ্মী, লেখক, স্তম্ভলেখক, গৱেষক আৰু শিক্ষক যি গণ হিংসা, ভোক, গৃহহীন ব্যক্তি আৰু পথৰ শিশুৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা লোকসকলৰ সৈতে কাম কৰে। তেওঁৰ টুইটাৰ হেণ্ডেলটো @harsh_mander

Courtesy: scroll.in

Show CommentsClose Comments

Leave a comment

en_USEnglish