লেখক :- জেহেৰুল ভূঞা

ইজৰাইল-ফিলিস্তিনি সংঘৰ্ষ – ১৯৪৮

দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সমাপ্তিৰ পিছত, ৰাষ্ট্ৰসংঘই(ইউ এন ও) ইহুদীসকলৰ বাবে নিজা বেলেগ এখন ৰাষ্ট্ৰ গঠন কৰিব বুলি ঘোষণা দি পেলেষ্টাইনৰ এক বিভাজনৰ পৰিকল্পনা আগ বঢ়ায়।

ইহুদীসকলে এই বিভাজন পৰিকল্পনাক গ্ৰহণ কৰিছিল কিন্তু আৰৱ লীগে সৰ্বসন্মতিক্ৰমে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ বিভাজন পৰিকল্পনা প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল আৰু এটা ইহুদী ৰাষ্ট্ৰস্থাপনৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। আৰৱসকলৰ বাবে ইছলাম ধৰ্মৰ ইতিহাসৰ এনে মহত্ব ও পৱিত্ৰ স্থানৰ বিভাজন গ্ৰহণযোগ্য নাছিল।

১৯৪৮ চনৰ ১৪ মে তাৰিখে ইহুদীসকলৰ বাবে ইজৰাইল ৰাজ্য স্থাপনৰ পিছদিনা চুবুৰীয়া আৰৱ সৈন্যই পেলেষ্টাইনত ইজৰাইলী বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে।

ইজৰাইল-ফিলিস্তিনি সংঘৰ্ষ

১৯৪৮ চনত ইজৰাইল ৰাজ্য স্থাপনৰ লগে লগে ইজৰাইল-ফিলিস্তিনি সংঘৰ্ষৰ ইতিহাস আৰম্ভ হয়। এই সংঘৰ্ষ ১৯২০ চনৰ পৰা ইজৰাইলী আৰু আৰৱসকলৰ মাজত পেলেষ্টাইনত হোৱা আন্তঃসাম্প্ৰদায়িক হিংসাৰ পৰা আহিছিল আৰু ১৯৪৭-৪৮ গৃহযুদ্ধত সম্পূৰ্ণ শত্ৰুতাৰ সৃষ্টি হৈছিল।

১৯৪৮ চনৰ ১৫ মে তাৰিখে ইজৰাইলৰ স্বাধীনতাঘোষণাৰ পিছত ইজৰাইল আৰু আৰৱ ৰাষ্ট্ৰসমূহৰ মাজত থকা গৃহযুদ্ধ এখন মহা সংঘৰ্ষলৈ ৰূপান্তৰিত হয়। ইজিপ্ত, ট্ৰেন্সজৰ্ডান, চিৰিয়া আৰু ইৰাকৰ পৰা অভিযানকাৰী বাহিনীয়ে পেলেষ্টাইনত প্ৰৱেশ কৰিছিল। আক্ৰমণকাৰী বাহিনীয়ে আৰৱ অঞ্চলসমূহৰ নিয়ন্ত্ৰণ লৈ লগে লগে ইজৰাইলী বাহিনী আৰু কেইবাটাও ইহুদী বসতিআক্ৰমণ কৰে।

১০ মাহৰ যুঁজ, বেছিভাগ ব্ৰিটিছ মেণ্ডেটৰ এলেকাত আৰু ছিনাই উপদ্বীপ আৰু দক্ষিণ লেবাননত সংঘটিত হৈছিল, যি কেইবাটাও যুদ্ধবিৰতিৰ সময়ৰ দ্বাৰা বাধাপ্ৰাপ্ত হৈছিল।

যুদ্ধৰ ফলস্বৰূপে, ইজৰাইলে যুদ্ধৰ সময়ত ইজিপ্তৰ পৰা গাজা ষ্ট্ৰিপ আৰু ছিনাই উপদ্বীপ, জৰ্ডানৰ পৰা পশ্চিম তীৰ (পূব জেৰুজালেমকে ধৰি) আৰু ১৯৬৭ চনৰ জুন মাহত চিৰিয়াৰ পৰা গোলান হাইটছ দখল কৰে।

প্ৰায় ৭,০০,০০০ ফিলিস্তিনি আৰৱ ইজৰাইল হোৱা অঞ্চলত তেওঁলোকৰ ঘৰৰ পৰা পলাই গৈছিল বা বহিষ্কাৰ কৰা হৈছিল, আৰু তেওঁলোকে নাকবা (বিপৰ্যয়) বুলি উল্লেখ কৰা অঞ্চলত ফিলিস্তিনি শৰণাৰ্থী হৈ পৰিছিল। যুদ্ধৰ পিছৰ তিনি বছৰত প্ৰায় ৭,০০,০০০ ইহুদীয়ে ইজৰাইললৈ প্ৰব্ৰজন কৰিছিল। যুদ্ধৰ সময়ত আৰু তাৰ ঠিক পিছতে প্ৰায় ২,৬০,০০০ ইহুদী আৰৱ বিশ্বৰ পৰা ইজৰাইললৈ গুচি যায়।

Show CommentsClose Comments

2 Comments

  • Shahinur Alam
    Posted May 20, 2021 at 3:53 pm 0Likes

    Fruitful and amazing article

  • Aminul Alam
    Posted May 21, 2021 at 10:44 am 0Likes

    Thank u bhuya 4 your valuable information

Leave a comment

en_USEnglish